email: 57thstartfair@gmail.com                                              website: www.57thstartfair.org

  

2015 Artists by Category

 

Ceramics

Tim Arnold, Villa Park, IL

Karen Bell,  Spring Green, WI

Winthrop Byers, Rock Springs, UT

Gregory Colombe, Forest Park, IL

Adam Egenolf, Nineveh, IN

Paul Eschelman, Elizabeth, IL

Delores Fortuna, Galena, IL

Nancy Gardner, Oak Park, IL

Santiago Guiterrez, Zebulon, NC

Paul Jeselskis, Michigan City, IN

Michael Kahn, Greenbush, MI

Rezgar Mamandi, Schaumburg, IL

Timothy Marcotte, Stevens Point, WI

Carolyn Niebres, Prescott, WI

Roberta Polfus, Oak Park, IL

Jef Raasch, Milwaukee, WI

Rob Reiberg,   Indiannapolis, IN

Jeff Rottman, Grand Rapids, MI

J.D. Schall, Louisville, KY

Steve Skinner,  New Carlisle, IN

Rebecca Skow, Montrose, IA

Natalya Sots, Schaumburg, IL

Mark Williams, South Haven, MI

 

Digital Arts

Scott Burns, Urbana IL

Geoffrey Harris, Lexington, SC

Ralph Rankin, Orlando, FL

 

Fiber

Mimi Damrauer, Chicago, IL

Teresa Howard, Richmond, VA

Laura Kochevar, Chicago, IL

Andrea LeBeau, Carbondale, IL

Laura Livermore, Milwaukee, WI

Jo Nelson, Hastings NE
Susan Otterson, Jainesville, WI

Francia Patti, Athens, OH

Renee Roeder-Earley, Madison, WI

Jill Wagoner, Fuquay-Varina, NC

Marzena Weber, Algonquin, IL

Verne Yan, Toronto, Canada

Samuel Yao, Ann Arbor, MI

 

Glass

James Downey, Monticello, IL

Christine Freeburn,  Elmhurst, IL

Eric Keller,  Toledo, OH

Robin Kittleson, Geneva, IL

Lee Klade, Plainwell, MN

Ray Lapsys, Wheeling, IL

 

Jewelry

Elizabeth Barthel, Franklin, TN

Christine Bartling, Park Ridge, IL

Barbara Bayne, Havre de Grace, MD

Christine Bruno, South Haven, MI

Sarah Chapman, Minneapolis MN

Lisa Colby, St. Louis, MO

Dagmara Costello, Greendale,WI

Donna Eddy, Appleton, WI

Rosario Garcia, Ft. Lauderdale, FL

Susan Gelbuda, Western Springs IL

Donald Pekarek, Algonquin, IL

Birgit Kupke-Peyla, Salena, CA

Doug Prell, Chicago, IL

Tammy Rice, Lincoln, NE

Martha Richter, Lake Forest, IL

Michele Schafer, Chicago, IL

Trish Stevenson, Black Earth, WI

Amy Taylor, Glenview, IL

Meri Taylor, St. Louis, MO

Connie Verrusio, Highland, NY

Larry Wayman, Indiannapolis, IN

Kim Wilson, Fox Point, WI

Paper

Barbara Barkley, Quemando, NM

Kendra Bennett, Daphine, AL

Anne Hanley, Wheaton, IL

Jennifer Lashbrook, Dallas, TX

 

Photography

Joel Anderson, Lykens, PA

Petr Bednarik, Chicago, IL

Bob Decker, Wapello, IA

JD Dennison, Troy, MI

Chris Gug, Fort Lauderdale, FL

Audrey Heller, Berkeley, CA

Ed Holland, Jacksonville, FL

Ryan Hollis, Nashville, TN

Brian Horan, Lagrange Park, IL

Michelle Kuo, Chicago, IL

Jim Lukas, Chicago, IL

James Marsh, Las Vegas, NV

Ron Mellott, Bloomington, IN

Josh Merrill, Lisle, IL

Janet Mesic-Mackie, Chicago, IL

Xavier Nuez, Chicago, IL

Lawrence Oliverson, Sullivan, WI

Jason Pavalonis, Jackson Hole, WY

Gene Pembroke, Philadelphia, PA

Chris Roblinski, Milwaukee, WI

Juana Ryan, Chicago, IL

Kyle Spears, Bloomington, IN

Kate Tillman, Chicago, IL

Carl Vogtmann, Chicago, IL

Scott Williams, Dallas, TX

 

 

Printmaking

Hiroshi Ariyama, Chicago, IL

David Bigelow, Ozark, MO

Mel Fleck, Taylorsille, KY

Bob Horsch, Orland Park, IL

Ray Maseman, Albuquerque, NM

Barbara Raidl,  Chicago, IL

Ken Swanson, Racine, WI

Judy Zeddies, Chicago, IL

 

Sculpture

Casey Bridges, Nevada City, CA

David Figueroa, Sanford, FL

Micheal Imes, Pewaukee, WI

John Lamar, Rockford, IL

Wilson Lee, Nashville, TN

A. Cesar Nogueira, Ocala, FL

Malen Pierson, Lewiston, UT

Mauro Pozzobonelli, Loxahatchee FL

Marvin Shafer, Chicago, IL

Woody Smith, Crystal Lake, IL

 

Wood

Steven Carlson, Berkeley, IL

Hal Froot, Grand Rapids, MI

Luis Gonzalez,  Miami, FL

Eric Grimes, Chicago, IL

Aaron Laux, Madison, WI

David Levy, Davis, CA

David Lory, Platteville, WI

Craig Lossing, Lino Lakes, MN

Clifford Lounsbury, Tawas City, MI

Andre Maiwald, Perkasic, PA

Nick Molignano, Oneonta, NY

William Schueler, Jr.,  Hartland, WI

Michael Thiele, Flagstaff, AZ

 

 

 

 

 

 

 

 

Leather

Andres Arango, Miani, FL

Chris Harris, Mount Victory, OH

Steven Malone, Syracuse, NY

S. Robbie Robinson, Chicago, IL

 

Mixed Media

Mary Burke, Berrien Springs, MI

Debora Duran-Geiger, Sante Fe, NM

Mary Hager, Milwaukee, WI

Mary Jacquin, Peoria, IL

Darren Jones, Chicago, IL

Amy Lansburg, Valdosta , GA

Mary Jacquin, Peoria, IL

Sarena Mann, Placitas, NM

Ruthann Maze, Boulder, CO

Rebecca Morgan, West Lafayette, IN

Jurate Phillips, Columbus, OH

Denny Wainscott, Frankfort, IN

Rob Williams, Windsor, CO

Nestor Yulfo, Chicago, IL

 

Painting/Drawing

Ellie Ali, Lisbon, New York City, NY

Abbie Ansburg, Elmhust, IL

Bill Bartelt, Chicago, IL

Daniel Bondroff, Miami, FL

Dominic Cheng, Forest Park, IL

Cat Clausen, Dwight IL

Karen Coron, Ypsilanti, MI

Troy Crisswell, Calera, AL

Jim Crow, Mount Sterling, MO

Jim Dee, Chicago, IL

Kathleen Eaton, Sleepy Hollow, IL

Mary Erard, Toledo, OH

Gerald Erley, Columbia, SC

Val Fischer, Tinley Park, IL

Randi Ford, Grand Rapids, MI

Beth Forst, Noblesville, IN

Laura Gardner, Aurora, IL

Steve Grant, Chicao, IL

Nicki Gulley, Dallas, TX

Jaeryon Ha, Longwood, FL

Jacque Hudson, Des Moines, IA

Amy Huisinga, Chicago, IL

Bao Ke, Corona, NY

Julie Keaten-Reed, Howey-in-the-Hills, FL

Ty Kelly, Edmond, OK

Sooro Kim, Longwood, FL

Hal Koenig, Milwaukee, WI

Lynn Krause, Woodstock, IL

Taylor Mazer, Grand Rapids, MI

George Millet, Kouts, IN

Jennifer Mujezinovic, Bloomington, IN

Brian Murphy, Newport News, VA

Judith Murphy, Milwaukee, WI

Rodgers Naylor, Conifer, CO

Dawn Normali, Estes Park, Co

Michael Paglia, San Antonio, TX

Lee Radtke, Lake Zurich, IL

Ken Reif, Berwyn, IL

Mike Smith, Colourg, Ontario, Canada

Barbara Spraul, Livonia, MI

Cheryl Toles, Hazel Crest, IL

Steven Turley, Overland Park, KS

Chris Vance, Bondurant, IA

James Whitbeck, Montague, MA

Sonja Will, Forest Park, IL

Gearld Williams, Chicago, IL

Bryan Yung, Rockville, VA

Sabrina Zhou, Carmel, IN